Zamek Królewski na Wawelu chyba zna każdy, chociażby ze słyszenia. Czyni on Kraków, miejscem jeszcze bardziej wyjątkowym niż jest sam w sobie. Niektórzy odwiedzali to miejsce będąc dzieckiem, wraz z grupą szkolną, by zaznajomić się z historią państwa w którym mieszkają. Inni odwiedzili Zamek na własną rękę lub tworząc własne grupy. Jeszcze inni turyści z pozostałych krajów, również odwiedzić chcą Zamek Królewski. A dla wszystkich powód jest jeden bo jest on zabytkiem który w swoich zbiorach zawiera zebrane dziedzictwo państwowe które zachowało się na przestrzeni wieków. Opowieści przedstawione poprzez zebrane w muzeum artefakty, pozwalają zwiedzającemu choć na chwilę wrócić do przeszłości, by odtworzyć w swojej wyobraźni historię państwa Polskiego i jego drugiej stolicy.
Odrobina historii
Zamek Królewski usytuowany na wzgórzu Wawelskim to pałac rezydencyjno – obronny, ktorego domniemana budowa przypada na wiek XI. Budowla nie ma swojego własnego stylu architektoniczengo którym można by ją określić. Jest mieszanką wielu stylów, które były zachowywane i dodawane z uwagi na to że Zamek Królewski, był miejscem często ograbianym i burzonym przez najeźdzców. Odbudowy następowały więc po kilku latach w okersie wyciszonym od ataków, lub po kilku latach, kiedy to finansowy dobrobyt kolejnych władców na to pozwolił. Zmieniało się wówczas wiele, począwszy od zewnętrznego wyglądu do wystroju wnętrza. Obecnie budynek reprezentuje styl renesansowy, barokowy i częściowo klasycystyczny. Wnętrze zawiera zabytki datowane aż do dwudziestego wieku.
Zamek Krolewski czyli muzeum historii i sztuki
Obecnie Zamek Królewski przekształcony na Muzeum, zawierające Dobra Państwa Polskiego, ma niemałą powierzchnię dla adeptów historii i sztuki, gdyż wynosi ona 7040 m kwadratowych i oferuje 71 sal wystawowych dla zwiedzających.
Rozpoczynając zwiedzanie od środka, musisz wiedzieć, że wystawy dzielą się na pięć stałych ekspozycji, dodatkowo możesz podziwiać klatki schodowe wspaniale zaaranżowane, gdzie do podziwiania udostępnione są artefakty pochodzące z różnych wieków. Pozostałe sale urządzone są w konkretnych stylach i dostosowane do odpowiadających im epok. Znajdziesz tutaj styl gotycki, renesansowy, barokowy czy dwudziestolecie międzywojenne.
Kiedy wyjdziesz na zewnątrz, przejdziesz przez bramę Berreciego, która poprowadzi cię na dostojny, arkadowy dziedziniec wewnętrzny. Możesz poprzechadzać się po Zamku i podziwiać trzy wieże, które znajdują się w trzech narożnikach i noszą nazwy: Sobieskiego, Zygmunta III i Duńska. A co jest stosunkowo nowe do zwiedzania, to Ogrody Królewskie, otwarte w 2005 dla turystów i fanów sztuki ogrodniczej.
Zwiedzać czy nie?
Myślę, że warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz, jeśli jesteś po prostu turystą, a jeśli esteś zagorzałym fanem historii i sztuki, a ciekawość to twoje drugie imię, to odwiedzaj muzemu czeście, bo dzięki temu, nie ominą cię wystawy tymczasowe oraz inne atrakcje. O tym wszystkim znajdziesz wiele informacji na stonie internetowej muzeum.
A jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to przeczytaj artykuł do końca, a następnie zaplanuj swoją pierwszą lub kolejną wycieczkę do miasta Kraków.
Najważniejsze to mieć dużo energii i chęci do zwiedzania i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość czasu. Jeśli zaś zamierzasz spędzić w Krakowie kilka dni to jeden dzień przeznacz na zwiedzanie i kontemplację Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, który reprezentuje godnie Dziedzictwo Narodowe Polski.